Administracja publiczna w Polsce
Jak działa polska administracja publiczna, w jaki sposób polskie samorządy wykorzystują fundusze unijne, jak wygląda kontrola i monitoring w służbie cywilnej – te i inne zagadnienia były przedmiotem seminarium dla przedstawicieli Charkowskiego Regionalnego Instytutu Administracji Państwowej.
W dniach od 23 do 27 marca 2015 r. Krajowa Szkoła Administracji Publicznej gościła dwunastu przedstawicieli Charkowskiego Regionalnego Instytutu Administracji Państwowej (Ukraina, filia National Academy of Public Administration under the President of Ukraine).
Głównymi tematami podejmowanymi podczas seminarium były: administracja publiczna w Polsce (administracja samorządowa, rządowa i naczelnych organów państwa), kontrola i monitoring administracji publicznej, polski system służby cywilnej, ustawa o służbie cywilnej, rola Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w przygotowaniu urzędników służby cywilnej i kształceniu pracowników administracji publicznej, korupcja i anomia - uwarunkowania społeczne i psychologiczne.
W ramach seminarium odbyły się również wizyty studyjne w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego (wykorzystanie funduszy unijnych w samorządach lokalnych) oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, gdzie uczestnicy zapoznali się z procesem budowania wizerunku regionu w Unii Europejskiej. Słuchacze Regionalnego Instytutu Administracji Państwowej odwiedzili również Sejm i Pałac Prezydencki.