Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego – 10 lat programu. Wirtualna konferencja jubileuszowa
W dniu 26 listopada 2021 r. odbyła się konferencja jubileuszowa „Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego – 10 lat programu”. Uroczystość podsumowująca pierwszą dekadę realizacji wspólnego programu KSAP i MSZ, zorganizowana została, ze względów epidemicznych, w formule online.
Powstanie Akademii
Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego (AAPPW) została powołana podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w 2011 r. w Warszawie.
Deklaracja Szczytu Partnerstwa Wschodniego
Cel programu
Celem programu Akademii jest kształtowanie profesjonalnej kadry urzędniczej, stanowiącej zaplecze eksperckie niezbędne do wdrażania przemian w krajach Partnerstwa Wschodniego, przy wykorzystaniu polskich doświadczeń i dobrych praktyk w ww. Zakresie.
W ramach programu organizowane są każdego roku specjalistyczne szkolenia dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Program konferencji
Konferencję otworzył dyrektor KSAP, dr Wojciech Federczyk. Prelegenci konferencji, Podsekretarz stanu w MSZ – Paweł Jabłoński, Szef Służby Cywilnej - Dobrosław Dowiat – Urbański oraz dyrektor koordynującego implementację programu Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ – Marek Kuberski podkreślali wagę programu w kształtowaniu relacji z krajami Partnerstwa Wschodniego na gruncie współpracy i dzielenia się doświadczeniami.
Minister Paweł Jabłoński zaznaczył, że program jest inicjatywą flagową polskiej polityki zagranicznej na rzecz krajów Partnerstwa Wschodniego. Powołując się na wspólnotę doświadczeń Rzeczypospolitej Polskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego, minister P. Jabłoński podkreślił wagę wzajemnego dzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami w dążeniu do budowania stabilnej i bezpiecznej przyszłości naszych narodów, w zmieniających się dynamicznie warunkach geopolitycznych.
Szef Służby Cywilnej, przypomniał o znaczeniu wpływu ustawicznego kształcenia na efektywność administracji publicznej i jej zdolność reagowania na pojawiające się wyzwania. Jak zaznaczył, pakiety szkoleniowe są obecnie częścią każdej zmiany i reformy wprowadzanej w nowoczesnych państwach, co świadczy o rozumieniu przez administrację zależności pomiędzy efektywnym wprowadzaniem zmian oraz koniecznością dysponowania przeszkolonymi i kompetentnymi kadrami.
W programie konferencji zaplanowano także panel, którego uczestnicy, Katarzyna Woś (KSAP), dr Łukasz Świetlikowski (KPRM) i Krzysztof Banaś (KPRM), zaangażowani w bezpośrednią realizację kolejnych edycji projektu, przedstawili główne założenia i dotychczasowe osiągnięcia we wdrażaniu programu.
Konferencję podsumowały wystąpienia Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego, Małgorzaty Łatkiewicz-Pawlak oraz zaproszonych gości: Ambasador Królestwa Szwecji ds. Partnerstwa Wschodniego, Anny Westerholm oraz specjalnego przedstawiciela Biura Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec ds. Partnerstwa Wschodniego, Hansa-Jurgena Heimsoetha.
Partnerzy o wydarzeniu
Publikacja w Serwisie Służby Cywilnej.
Uczestnicy konferencji
W konferencji wzięli udział liczni goście z kraju oraz z zagranicy - członkowie korpusu dyplomatycznego, absolwenci programu, eksperci prowadzący zajęcia w AAPPW a także osoby zainteresowane ideą programu.
Wartość dodana programu
Sieć partnerska – peer learning
Szkolenia w ramach Akademii służą wzajemnej wymianie informacji i doświadczeń między uczestnikami szkolenia z krajów partnerskich, dzieleniu się najlepszymi praktykami oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów.
Dodatkowe aspekty programu podkreślane przez uczestników szkoleń oraz ekspertów to:
- wymiana wiedzy,
- nowe umiejętności i kompetencje uczestników,
- możliwość późniejszych kontaktów z ekspertami (rozwiązywanie problemów),
- kontakty robocze administracji PL i krajów PW,
- kontakty robocze pomiędzy administracjami krajów PW (aspekt często wskazywany przez uczestników),
- porównanie doświadczeń w środowisku międzynarodowym.
Finansowanie programu
Program jest finansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partnerstwo Wschodnie
Więcej na temat Partnerstwa Wschodniego.
Więcej na temat programu Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.
Kontakt
Pliki do pobrania
- Deklaracja Szczytu Partnerstwa Wschodniego (62.56 KB)
- „Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego – 10 lat programu" (99.37 KB)