Audycja Polskiego Radia –KSAP kuźnią kadr dla służby cywilnej i państwowej
W wywiadzie przeprowadzonym przez Aleksandrę Tycner z Polskiego Radia Dyrektor KSAP Jan Pastwa informuje: „Już 1132 absolwentów opuściło mury Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, z których przeważająca większość nadal pracuje w administracji.”
Decyzja Tadeusza Mazowieckiego
Decyzję o utworzeniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej podjął rząd Tadeusza Mazowieckiego w maju 1990, a jej otwarcie nastąpiło 2 września 1991 roku. Szkoła powstała jako pierwsza tego typu placówka w krajach postkomunistycznych na wzór francuskiej Ecole Nationale d’Administration.
Absolwenci
Już na pierwszych historycznych rocznikach znalazły się takie osoby jak Elżbieta Bieńkowska (wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju), Mariusz Błaszczak (przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości), Waldemar Dubaniowski (szef gabinetu w Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, były ambasador RP w Singapurze), czy śp. Władysław Stasiak (b. minister spraw wewnętrznych i administracji i szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
Misja KSAP
Misją Krajowej Szkoły Administracji Publicznej jest kształcenie i przygotowywanie do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadr wyższych urzędników dla administracji Rzeczypospolitej Polskiej. Mają oni być neutralni politycznie, kompetentni i odpowiedzialni za powierzone im sprawy.
Audycja radiowa wraz z artykułem, emitowaną 19 maja 2014 r. w Jedynce Polskiego Radia