Historia KSAP według Polska The Times
„Dziś są ministrami, dyplomatami, część to parlamentarzyści, dyrektorzy unijnych urzędów. (..) Zaczynali w jednym miejscu – w KSAP.” – tak w artykule Polska The Times opisywani są absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Decyzja Tadeusza Mazowiewckiego
Decyzję o utworzeniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej podjął rząd Tadeusza Mazowieckiego w maju 1990, a jej otwarcie nastąpiło 2 września 1991 roku. Szkoła powstała jako pierwsza tego typu placówka w krajach postkomunistycznych na wzór francuskiej Ecole Nationale d’Administration.
Nowatorskie pomysły
Waldemar Dubaniowski, absolwent Pierwszej Promocji wspomina: „Nowatorskim pomysłem jak na owe czasy w naszej edukacji było takie rozwiązanie, że w szkole, poza stałymi wykładowcami, było całe mnóstwo zapraszanych gości – byli to nie tylko teoretycy, profesorowie, ale też tacy, którzy mieli kolosalne doświadczenia w sprawowaniu władzy administracyjnej.” Ponadto, w ramach zajęć praktycznych słuchacze mieli możliwość wzięcia udziału w symulacjach poważnych negocjacji czy zarządzania.
Absolwenci
„Absolwenci KSAP to fantastyczny rezerwuar dobrze przygotowanych i wyedukowanych kadr apolitycznych i propaństwowych” – można przeczytać w artykule Anity Czupryn. Już na pierwszych historycznych rocznikach znalazły się takie osoby jak Waldemar Dubaniowski (szef gabinetu w Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, były ambasador RP w Singapurze), Władysław Stasiak (szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego), Jakub Skiba (były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego), Mariusz Błaszczak (przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości), Elżbieta Bieńkowska (wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju) czy Jan Pastwa (dyrektor KSAP).
Misja KSAP
Misją Krajowej Szkoły Administracji Publicznej jest kształcenie i przygotowywanie do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadr wyższych urzędników dla administracji Rzeczypospolitej Polskiej. Mają oni być neutralni politycznie, kompetentni i odpowiedzialni za powierzone im sprawy.
Cały tekst, opublikowany 24 stycznia 2014 r. w Polska The Times, jest dostępny pod adresem: www.polskatimes.pl