27.09.2014
Informacje

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej uczciła 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W sobotę 27 września 2014 r. słuchacze obydwu roczników KSAP: XXV „Amor Patriae Nostra Lex” i XXVI „Tadeusz Mazowiecki” wzięli udział w specjalnie dla nich zaprojektowanej grze miejskiej z okazji obchodów 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Wieniec złożony przez przedsawicieli KSAP leży na chodniku.

Wyzwania słuchaczy w grze miejskiej

Jak przekonać przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, aby nie spotykali się z Sowietami w 1945 roku? Jak w wymarłym po Powstaniu Warszawskim mieście odnaleźć ważne dokumenty, które nie mogą wpaść w niepowołane ręce? Jak przemknąć niezauważonym przez patrole Wehrmachtu? Jak rozpoznać wskazówki i urwane fragmenty zdjęć pozostawione przez członków władz Polskiego Państwa Podziemnego? Z tymi wyzwaniami zmierzyli się słuchacze uczestniczący w grze miejskiej.

„Zdaje się, że najlepszym lokalem jest ‘dingo’”

Słuchacze podzieleni na zespoły musieli samodzielnie dotrzeć do łącznika, wymienić hasła i pobrać potrzebne materiały, jednocześnie walcząc z czasem i krążącymi oddziałami Wehrmachtu. Podczas poszukiwań zespoły starały się odnaleźć ukryte koperty z dokumentami w nietypowych miejscach, licząc na swoją spostrzegawczość, umiejętność obserwacji i skuteczną komunikację.

Skuteczna perswazja może powstrzymać tragedię?

Zadanie analityczne polegało na przygotowaniu przez zespoły skutecznej perswazji – raportu, który miał przekonać delegację przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, aby nie spotykała się z Sowietami. W konspiracyjnym lokalu raportujący uczestnicy stawali twarzą w twarz ze swoimi konspiracyjnymi przełożonymi, często dochodziło do burzliwych dyskusji i ostrej wymiany zdań.

Kształtowanie postaw słuchaczy

W ramach programu kształcenia stacjonarnego Krajowa Szkoła Administracji Publicznej zorganizowała grę miejską, która pozwoliła na sprawdzenie umiejętności obserwacji, planowania działań, przyswajania informacji oraz skutecznej argumentacji, a jednocześnie przybliżała realia i charakter działań struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Przed rozpoczęciem gry słuchacze odwiedzili cmentarz w Palmirach oraz pomnik szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Pruszkowie. Po zakończonej grze najlepsze zespoły zostały nagrodzone książkami Jana Karskiego pt. „Tajne Państwo”, a słuchacze złożyli kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Galeria zdjęć