Program Mentor. Praktyczne przygotowanie słuchaczy KSAP do pracy w administracji.
Od 1 września 2012 r. do programu kształcenia KSAP wprowadzono Program Mentor, którego zasadniczym celem jest efektywne, zindywidualizowane nauczanie słuchaczy, prowadzone pod opieką doświadczonych pracowników administracji, kwestii praktycznych związanych z pracą w administracji.
Program Mentor przyczynia się do lepszego skorelowania stacjonarnego systemu kształcenia w KSAP z praktykami zawodowymi w postaci staży krajowych i zagranicznych. Został on stworzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Absolwentów KSAP, aby wspomagać słuchaczy poprzez zwiększanie świadomości o ich roli w przyszłym miejscu pracy, umiejętności określania celów zawodowych, rozwijania umiejętności pracy w sieci, a także skutecznego wejścia w struktury administracji publicznej.
Celem programu Mentor jest stworzenie przestrzeni do dyskusji, w trakcie których słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z zasadami pracy w administracji publicznej i lepiej przygotować się do wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w praktyce. Program nakierowany jest na indywidualny rozwój każdego słuchacza, co pozwala na określenie kompetencji słuchacza do pracy w administracji. Poprzez pracę z mentorem słuchacz będzie mógł jasno określić swoje predyspozycje, co z kolei pozwoli mu lepiej odnaleźć się w administracji.
Rolą mentora w tym procesie jest pomoc w przygotowaniu słuchacza do jak najlepszego wykorzystania już nabytych umiejętności i wiedzy w praktyce. Jednym z głównych zadań mentora jest wspomaganie podopiecznego poprzez budowanie samoświadomości i rozwijanie kompetencji zgodnych z predyspozycjami danej osoby, a jednocześnie odpowiadającymi potrzebom współczesnej administracji. Ponadto, zadaniem mentora jest wspieranie słuchacza w wyborze ścieżki kariery, gotowość do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Szczególną uwagę przywiązuje się do indywidualnego toku pracy mentora z podopiecznym, zwłaszcza do przekazywania informacji zwrotnej (feedback) na temat pracy i umiejętności słuchaczy, ich predyspozycji do pracy na konkretnym stanowisku.
Dnia 12 września br. w siedzibie KSAP odbyło się szkolenie dla mentorów podejmujących pracę ze słuchaczami XXIV Promocji. Szkolenie prowadził Pan David Koschel, wysokiej klasy specjalista w dziedzinie budowania kapitału ludzkiego, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu rozwijania umiejętności negocjacyjnych, coachingu i dyplomacji. Osobne szkolenie z zakresu zasad mentoringu zostało przeprowadzone dla słuchaczy biorących udział w programie.
Program Mentor jest integralną częścią programu kształcenia KSAP, w związku z tym w planie zajęć słuchaczy zarezerwowano czas na regularne spotkania z mentorami (10 spotkań x 45 min.). Spotkania mentorów i słuchaczy odbywają się co do zasady w miejscu pracy mentora, ale mogą się one również odbywać na terenie Szkoły, lub w innym miejscu uzgodnionym przez słuchacza i mentora.
Mentor zleca słuchaczowi zadania podobne do tych, jakie wykonuje się na co dzień w danym urzędzie. Mentor na bieżąco ocenia pracę podopiecznego, a po zakończeniu współpracy wskazuje mocne strony słuchacza oraz obszary wymagające poprawy na wzór oceny okresowej pracownika przeprowadzanej w ramach służby cywilnej.
Wartością dodaną programu jest poznanie konkretnych potrzeb administracji, płynących z opinii mentorów podsumowujących współpracę ze słuchaczem. Realizacja programu Mentor przyczynia się także do wyłonienia grupy osób, rekrutujących się z aktualnych mentorów lub słuchaczy, które będą mogły pełnić funkcje mentorów w polskiej administracji.
Mentorami dla słuchaczy KSAP są wysokiej rangi pracownicy administracji, urzędnicy służby cywilnej, głównie dyrektorzy urzędów centralnych z wieloletnim doświadczeniem. Mentorzy słuchaczy obecnej XXIV Promocji są głównie, choć nie tylko, absolwentami KSAP (lista mentorów w załączeniu).
Oprac. dr Anna Jaroń