Raport z wyjazdu studyjnego do Republiki Chińskiej (Tajwanu)
W dniach od 9 do 20 lipca mieliśmy okazję brać udział w 2012 International Culture and Study Tour to the Republic of China (Taiwan), organizowanym przez China Productivity Center i finansowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chin (MOFA).
Republika Chińska, zwana także jako Tajwan, jest nieuznawanym przez większość społeczności międzynarodowej krajem leżącym na wyspie Tajwan w południowowschodniej Azji. Oficjalnie rząd Republiki Chińskiej uznaje się za jedyną legalną władzę dzisiejszego terytorium Chin i Mongolii. Polska nie uznaje państwowości Republiki Chińskiej, nie utrzymuje więc z nią stosunków dyplomatycznych. Ze względu na aktywne kontakty handlowe i kulturalne między naszymi krajami powołano jednak Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej oraz Biuro Kulturalno-Gospodarcze Tajpej w Warszawie - biura podległe ministerstwom spraw zagranicznych danych państw pełniące rolę przedstawicielstw dyplomatycznych.
Wyjazd studyjny realizowany był pod tytułem Discovering Taiwan. Celem tego dwunastodniowego wyjazdu było danie młodym ludziom z Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej okazji do poznania Tajwanu z różnych perspektyw, takich jak historia, kultura, ekologia, ochrona środowiska, technika, polityka, gospodarka, zdrowie publiczne i relacje dwustronne z Chinami. Jednocześnie dzięki wyjazdowi uczestnicy z poszczególnych krajów mogli również dowiedzieć się więcej o kulturach krajów innych uczestników wyjazdu.
Grupa uczestnicząca w wyjeździe składała się z około 50 młodych ludzi
(w wieku 20 – 40 lat) z Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej, będącymi pracownikami służby cywilnej lub osobami zaangażowanymi w działalność polityczną. Ponadto w wyjeździe uczestniczyło 25 osób z Tajwanu: studentów z lokalnych uczelni, członków Instytutu Badań Ekonomicznych Chung-Hua (CIER), Instytutu Badań Ekonomicznych Tajwanu (Tier) oraz pracowników organizacji pozarządowych.
Podczas 2012 International Culture and Study Tour to the Republic of China (Taiwan) mieliśmy okazję zwiedzić nie tylko stolicę kraju Taipei, ale także odbyć wycieczkę na południe kraju i zwiedzić Taichung, Tainan oraz Kaohsiung.
W ramach wyjazdu studyjnego mieliśmy okazję obserwować pracę agencji rządowych i instytucji publicznych, odwiedzić miejsca ważne dla historii i kultury Tajwanu oraz nawiązać kontakty z przyszłymi elitami Tajwanu.
Podczas wyjazdu zostaliśmy podzieleni na 7 grup, w ramach których poznawaliśmy poszczególne aspekty związane z Tajwanem. Skład każdej z grup był zróżnicowany pod względem etnicznym i narodowościowym, znajdowali się w nich uczestnicy z Europy, Afryki i Karaibów, a także z Tajwanu, którzy pełnili rolę lokalnych liderów. Lokalni liderzy pomagali pozostałym członkom grupy i towarzyszyli im cały czas, dzięki czemu zawsze można było liczyć na pomoc osoby posługującej się lokalnym językiem i znającej miejscową kulturę.
Na koniec naszego wyjazdu każda z grup przygotowała prezentację związaną z przydzielonym jej tematem, która została następnie zaprezentowana podczas wizyty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. My zostaliśmy przydzieleni do grupy żółtej, której tematem przewodnim była naturalna sceneria Tajwanu. Nasza końcowa prezentacja otrzymała razem z grupą pomarańczową najwyższe oceny i została nagrodzona przez organizatorów wyjazdu – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej (Tajwanu).
W ramach oficjalnych spotkań odwiedziliśmy między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki (Ministry of Foreign Affairs), Ministerstwo Gospodarki (Ministry of Economic Affairs), Departament Zdrowia (Department of Health), Parlament Republiki Chińskiej (Legislative Yuan of Republic of China) oraz Administracje Ochrony Środowiska (Environmental Protection Administration). Podczas tych spotkań mieliśmy okazję zapoznać się ze sposobem pracy administracji, stawianymi przed nią celami oraz z systemem politycznym Republiki Chińskiej.
Ponadto wzięliśmy udział w spotkaniu w Straits Exchange Foundation, półoficjalnej (prywatnej, ale kontrolowanej przez rząd) organizacji Republiki Chińskiej zajmującej się techniczną i ekonomiczną współpracą pomiędzy Republiką Chińską a Chińska Republiką Ludową. Organizacja ta ma swój odpowiednik w Chińskiej Republice Ludowej - Association for Relations Across the Taiwan Straits. Pomimo tego, że oba państwa nie uznają wzajemnie swojego istnienia, współpraca nawiązana przez dwie wyżej wymienione organizacje owocuje zaawansowaną kooperacją biznesową i ekonomiczną obydwu państw.
W trakcie realizowania programu 2012 International Culture and Study Tour to the Republic of China (Taiwan) mieliśmy także okazje odwiedzić miejsca symbolizujące sukces gospodarczy Tajwanu. Odwiedziliśmy Park Technologiczny Południowego Tajwanu (Southern Taiwan Science Park) i poznaliśmy zasady organizowania i funkcjonowania takich instytucji. Ponadto mieliśmy okazję zwiedzić drugi najwyższy budynek na świecie - Taipei 101 oraz podróżować koleją wielkich prędkości.
Ostatnim z istotnych elementów wyjazdu było zapewnienie nam przez organizatorów możliwości poznania miejsc szczególnie ważnych dla historii i kultury Tajwanu. Odwiedziliśmy mauzoleum Czang Kaj Szeka, jednego z założycieli Republiki Chińskiej. Ponadto zwiedziliśmy Fort San Domingo, pozostałość z epoki kolonializmu, liczne muzea pokazujące historię wyspy, jezioro Sun Moon oraz klasztor na górze Dharma Drum.
Podsumowując, wyjazd pozwolił nam zobaczyć i poznać wiele aspektów dotyczących Republiki Chińskiej, kraju który odniósł ogromny gospodarczy sukces. Mogliśmy obserwować pracę jego administracji publicznej oraz parlamentu. Ważną częścią2012 International Culture and Study Tour to the Republic of China (Taiwan) było zwiedzanie wyżej wymienionych miejsc, które pozwoliły nam lepiej poznać i zrozumieć kulturę kraju tak odległego od Polski jak Tajwan.
Sporządzili: Łukasz Bonczek i Paweł Pietrzak
Słuchacze XXIII Promocji Polskie Państwo Podziemne