Rejs KSAP po Morzu Bałtyckim na pokładzie żaglowca „Kapitan Borchardt”
W dniach 10-17 czerwca br. słuchacze uczestniczyli w rejsie po Morzu Bałtyckim na pokładzie żaglowca „Kapitan Borchardt”.
Przebieg rejsu wyznaczony był pracą czterech 8-osobowych wacht, w czasie których członkowie załogi (słuchacze i ich opiekunowie) wykonywali wszelkie niezbędne obowiązki wynikające z obsługi żaglowca (pełniąc wachty nawigacyjne, kambuzowe i bosmańskie).
Słuchacze brali udział także w zajęciach dydaktycznych, które zostały specjalnie dla nich przygotowane na czas rejsu. Uczestniczyli w zajęciach dotyczących głównych zadań Ministerstwa Finansów, polskich służb promocji gospodarczej za granicą, służby konsularnej i roli administracji w rozwoju gospodarczym obszaru morskiego oraz w zajęciach nt. ważnych postaci historycznych: generała Mariusza Zaruskiego i kapitana Karola Olgierda Borchardta. Zorganizowano także szkolenie, podczas którego słuchacze uczyli się podstaw żeglarstwa. Umiejętności żeglarskie, przydatne nie tylko na morzu, słuchacze mogli nabywać w trakcie wacht nawigacyjnych i pracy przy żaglach.
Rejs przebiegał bardzo pracowicie. Słuchacze uczyli się współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu i odpowiedzialności za powierzone im zadania.
Trasa podróży przebiegała od Świnoujścia poprzez Bornholm (Dania), następnie odwiedzono port Kalmar (Szwecja), ostatnim punktem rejsu był Gdańsk.
Ostatniego dnia uczestnicy rejsu mieli okazję zwiedzić Gdańsk i zapoznać się z jego historią. Przewodnikiem w tej niecodziennej wycieczce był Dyrektor KSAP Jan Pastwa. Wielką wartość poznawczą miało odwiedzenie miejsc związanych z najnowszą historią miasta, historią Polski, a nawet Europy, takich jak Stocznia Gdańska. Tym bardziej, że miejsca te zostały w sposób bardzo ciekawy i osobisty ukazane słuchaczom oczami bezpośredniego świadka.