SYNERGIA – jak wdrażać dobre praktyki?
W dniu 13 września 2022 r. odbył się pierwszy warsztat wdrożeniowy dla uczestników III edycji projektu Synergia. W trakcie warsztatu przedstawiciele instytucji administracji publicznej z krajów partnerskich projektu: Polski, Bułgarii, Łotwy i Węgier prezentowali i analizowali wyzwania zarządcze, zgłoszone przez instytucje i osoby indywidualne na etapie przystąpienia do projektu.
Cel warsztatów
Celem warsztatów wdrożeniowych jest przygotowanie uczestników do sesji peer-learningowej, kończącej każdą edycję projektu Synergia, w trakcie której uczestnicy opracowują projekt wdrożenia innowacyjnych rozwiązań z zakresu zarządzania w instytucjach macierzystych.
Program zajęć
Najważniejszym punktem warsztatu była analiza wyzwań zarządczych, prowadzona w grupach składających się z przedstawicieli danej instytucji, wspieranych przez uczestników z krajów partnerskich. Podczas omawiania wyzwań wykorzystano m.in. Diagram Ishikawy, pozwalający na ustalenie priorytetów i zależności poszczególnych zadań oraz działań we wdrażaniu wyzwań. Na pozór błahe zadanie, staje się po odpowiedniej analizie, kluczowe w procesie – to jeden z ważnych wniosków pracy w czasie sesji. Cel wdrożenia wyzwania powinien być konkretny i wypracowany wspólnie przez interesariuszy działania, to gwarantuje zaangażowanie wszystkich stron i sukces we wdrożeniu.
W teorii proste, ale gdy zasady trzeba wdrożyć – jest znacznie trudniej. Jak wdrażać dobre praktyki? Będziemy o tym nadal rozmawiać również w czasie kolejnych sesji wdrożeniowych. Następna już w listopadzie!
Cel projektu
Celem projektu SYNERGIA jest:
- przygotowanie, na bazie sieci współpracy kadry zarządzającej w administracji publicznej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, nowego programu edukacyjno-kooperacyjnego,
- wdrożenie wypracowanych w trakcie realizacji programu rozwiązań zarządczych w wyłonionej w konkursie wewnętrznym instytucji biorącej udział w projekcie.
Więcej informacji o projekcie: www.synergia.ksap.gov.pl