Szkolenie SENSE dla 46 urzędników z Tunezji
17 listopada zakończyła się kolejna edycja szkolenia SENSE organizowanego przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest ono finansowane ze środków Programu polskiej współpracy rozwojowej, a jego uczestnikami będzie 47 urzędników z Tunezji.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zaganicznych uruchomiła po raz drugi szkolenia S.E.N.S.E (Strategic Economic Needs and Security Exercise).
W dniach 3-7 października odbyło się pierwsze, przeznaczone dla osób z krajów Partnerstwa Wschodniego a od 5 do 9 grudnia będzie miało miejsce kolejne, w którym udział wezmą urzędnicy z Afganistanu.
MSZ podpisało umowę z United States Institute of Peace i na jej mocy powstałe w amerykańskim Institute for Defense Analyses oprogramowanie służące prowadzeniu symulacji będzie używane w KSAP. SENSE jest strategiczną grą komputerowo symulującą zarządzanie pogrążonym w kryzysie państwem. Uczestnicy wcielają się w role różnorodnych podmiotów wewnętrznych państwa oraz jego otoczenia międzynarodowego. Nacisk jest położony na elementy negocjacji i podejmowania decyzji, a także złożoność systemu polityczno-ekonomicznego państwa. Kluczowym elementem są interakcje pomiędzy uczestnikami, z których każdy ma inną rolę i cele przypisane do swojej pozycji w grze.
Symulacja trwa trzy dni i jest prowadzona w języku angielskim. Wcześniej uczestnicy gry przechodzą dwudniowe szkolenie obejmujące m.in. trening negocjacji, warsztaty przywództwa oraz wykład przedstawiający polskie doświadczenia w reformowaniu administracji.
Realizacja gry symulacyjnej odbywa się przy wsparciu informatycznym ekspertów z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
„Program jest realizowany przez MSZ i KSAP ze środków „Programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP”.