Zmiana rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników Krajowej Szkoły Administracji Publicznej
W dniu 21 września Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 248 oraz z 2016 r. poz. 1344) Krajową Szkołą Administracji Publicznej kieruje i reprezentuje ją na zewnątrz dyrektor Szkoły, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie ze Statutem Szkoły, nadanym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 października 1999 r. w sprawie nadania statutu Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 920, z późn. zm.) dyrektor kieruje Szkołą przy pomocy nie więcej niż trzech zastępców, których powołuje i odwołuje po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły (§ 5 Statutu).
Nowe rozporządzenie, opublikowane w dniu 27 września br., zmienia wymagania kwalifikacyjne w odniesieniu do stanowisk dyrektora i jego zastępców. Pozostawiając dotychczasowe wymagania posiadania wykształcenia wyższego magisterskiego, znajomości jednego języka obcego i 6 lat pracy, zastępuje dotychczasowe wymaganie co najmniej 3 lat pracy na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych nowymi wymogami co najmniej 3 lat pracy w jednostkach sektora finansów publicznych albo co najmniej 3 lat prowadzenia działalności naukowej lub dydaktycznej związanej z funkcjonowaniem administracji publicznej.
Jak czytamy w uzasadnieniu zmiany rozporządzenia: „Biorąc pod uwagę zakres zadań dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i jego zastępców oraz potrzebę zapewnienia sprawnego funkcjonowania Szkoły, zasadne jest, aby zatrudnianie na ww. stanowiskach odbywało się w sposób elastyczny. Dlatego też projekt zakłada zmianę wymagań kwalifikacyjnych w odniesieniu do tych stanowisk.”
Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu 12 października br.