Szkolenie "Zapobieganie i zwalczanie korupcji na Ukrainie"
W dniach 22-26 października 2018 r. KSAP organizuje, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, szkolenie "Zapobieganie i zwalczanie korupcji na Ukrainie". Projekt realizowany jest w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego i finansowany ze środków programu polskiej pomocy rozwojowej.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników projektu z polskim doświadczeniem w zwalczaniu korupcji na szczeblu lokalnym przez wyspecjalizowane instytucje i ich agendy terenowe. Projekt skierowany jest do przedstawicieli ukraińskiej administracji regionalnej, zajmujących się na co dzień problematyką korupcji.
Uczestnicy zapoznają się m.in. ze:
- strategią rządową w zakresie walki z korupcją, regulacjami i przepisami antykorupcyjnymi,
- systemem monitorowania zagrożeń korupcyjnych i doskonalenia przepisów prawnych,
- strukturą organizacyjną przeciwdziałania korupcji w administracji publicznej,
- systemowymi rozwiązaniami w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości,
- działaniami komórek kontroli w instytucjach państwowych,
- mechanizmami reagowania urzędnika na zagrożenia korupcyjne,
- działaniami na rzecz wzmocnienia standardów etycznego postępowania urzędnika,
- zagadnieniem współpracy międzynarodowej w zakresie przeciwdziałania korupcji,
- zagrożeniami korupcyjnymi w absorbcji funduszy europejskich,
- zasadami przejrzystości, konkurencyjności i obiektywności procesu udzielania zamówień publicznych i gospodarowania mieniem publicznym.
Ponadto uczestnicy odbędą wizyty studyjne w Biurze Nadzoru Wewnętrznego MSWiA i Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego
Program Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego (AAPPW), realizowany od 2011 roku, został stworzony przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem Programu jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.