Zakres szkolenia
LegislacjaTytuł szkolenia
ONLINE LIVE Przepisy przejściowe, dostosowujące, epizodyczne i końcowe ustawy – wybrane zagadnienia
Termin
21.05.2021
Czas trwania
8 godzin dydaktycznych (1 dzień szkoleniowy), godz. 9.00-16.00
Forma zajęć
warsztat/konwersatoriumLiczba uczestników
10Koszt
300.00 PLNProwadzący
Szymon GiderewiczAdresat
- legislatorzy,
- uczestnicy aplikacji legislacyjnej,
- pracownicy realizujący zadania w ramach procesu legislacyjnego, - posiadający ponadpodstawowe doświadczenie w wykonywaniu zadań z zakresu legislacji
Cele
- Utrwalenie i pogłębienie wiedzy o przepisach przejściowych, dostosowujących i epizodycznych jako regulacjach o czasowym charakterze, nieregulujących w sposób trwały stosunków społecznych, a także o przepisach końcowych jako regulacjach wyznaczających ramy czasowe obowiązywania przepisów.
- Wskazanie na rolę, zadania i charakter poszczególnych rodzajów przepisów. Omówienie miejsca przepisów w strukturze aktu, przykładowych postanowień i sposobów rozstrzygnięć problemów intertemporalnych. Prezentacja wskazań Trybunału Konstytucyjnego w kontekście zasad: poprawnej legislacji, pewności i stabilności prawa, należytego przystosowania adresatów do nowych regulacji i odpowiedniej vacatio legis Odpowiedź na pytanie czy i kiedy formułować poszczególne rodzaje rozstrzygnięć.
Efekty szkolenia
- utrwalenie i pogłębienie wiedzy o przepisach o nietrwałym (czasowym) charakterze,
- poprawne rozróżnianie oraz właściwe identyfikowanie przesłanek pozwalających na zasadne użycie poszczególnych rodzajów przepisów,
- określenie poszczególnych rodzajów przepisów w kontekście zasad konstytucyjnych, Zasad techniki prawodawczej oraz dobrych praktyk legislacyjnych
Program
- Przepisy przejściowe jako regulacje określające wpływ nowego prawa na stosunki powstałe pod działaniem prawa dotychczasowego.
- Przepisy dostosowujące jako regulacje określające sprawy związane z przyszłym dostosowaniem do nowego prawa jego adresatów.
- Przepisy epizodyczne jako regulacje wprowadzające odstępstwo, od innych merytorycznych przepisów ustawy, na ściśle oznaczony czas.
- Przepisy końcowe jako regulacje wyznaczając czasowe ramy obowiązywania przepisów.
- Różnicowanie terminu wejścia w życie ustawy – dyrektywa zachowania spójności ustawy.
- Zmiana przepisów upoważniających i utrzymywanie w mocy dotychczasowych aktów wykonawczych.
- Pośrednia zmiana przepisów upoważniających.