Zakres szkolenia
LegislacjaTytuł szkolenia
ONLINE LIVE Sporządzanie tekstów jednolitych aktów prawa miejscowego
Termin
5.05.2021
Czas trwania
4 godziny dydaktyczne, godz. 9.00-12.30
Forma zajęć
wykład on-line liveLiczba uczestników
20Koszt
250.00 PLNProwadzący
Radosław RadosławskiAdresat
Pracownicy wydziałów prawnych i merytorycznych urzędów obsługujących organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialni za:
- przygotowywanie projektów tekstów jednolitych aktów prawa miejscowego
- przygotowywanie nowelizacji aktów prawa miejscowego
Cele
Celem szkolenia jest przedstawienie obowiązujących zasad i przesłanek wydawania tekstów jednolitych aktów normatywnych ze szczególnym uwzględnieniem aktów prawa miejscowego. Omówione zostaną zasady sporządzania tekstu jednolitego wynikające z „Zasad Techniki Prawodawczej” i z przyjętej praktyki legislacyjnej w tym zakresie. Przedstawione zostaną zagadnienia charakteryzujące się dużym stopniem trudności: ustalenie stanu prawnego w przypadku niejednoznacznych poleceń legislacyjnych, wpływ orzeczeń sądów administracyjnych i rozstrzygnięć nadzorczych wojewody na tekst jednolity, przedstawienie przyszłego stanu prawnego.
Efekty szkolenia
- uczestnicy poznają podstawowe techniki legislacyjne stosowane przy sporządzaniu tekstu jednolitego
- będą potrafili opisać wprowadzone zmiany za pomocą odnośników
- będą potrafili dokonać weryfikacji prawidłowości sporządzenia tekstu jednolitego uchwały
Program
Art. 16 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych przewiduje obowiązek ogłaszania tekstów jednolitych aktów normatywnych wskazanych w tym przepisie w terminie 12 miesięcy od dnia ostatniej nowelizacji. Obowiązek ten nie przewiduje wyjątków i dotyczy szerokiej gamy źródeł prawa. Tymczasem regulacja dotycząca tekstów jednolitych w „Zasadach techniki prawodawczej” jest dość skąpa pozostawiając wiele miejsca praktyce i zwyczajom legislacyjnym. Z drugiej strony w wysokim stopniu sformalizowana struktura obwieszczenia i samego tekstu jednolitego stanowi wyzwanie nawet dla prawnika posiadającego doświadczenie legislacyjne. Z tego względu konieczne jest przedstawienie technik legislacyjnych stosowanych w praktyce, ocena ich prawidłowości w kontekście przepisów ZTP i sformułowanie zaleceń w celu ujednolicenia praktyki. |