AAPPW 2022 – Wizyty studyjne w służbie cywilnej
W dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2022 r. realizowany jest piąty, ostatni moduł w tegorocznej, XII edycji Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego – “Wizyty studyjne w służbie cywilnej. Wzmocnienie systemu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej krajów Partnerstwa Wschodniego”.
Partner merytoryczny projektu
Partnerem merytorycznym projektu jest Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.
Cel projektu
Szkolenie ma na celu wsparcie działań usprawniających funkcjonowanie państwa i wdrażanie zasad dobrego rządzenia w krajach PW, poprzez modernizację systemu służby cywilnej w zainteresowanych współpracą krajach PW oraz przy wykorzystaniu polskich doświadczeń i dobrych praktyk zarządzania kadrami.
Uczestnicy
W projekcie udział biorą reprezentanci urzędów państwowych (ministerstw, kancelarii prezydenta, bądź instytucji zarządzających służbą cywilną) z pięciu krajów PW - Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Na co dzień praca uczestników jest związana z zarządzaniem zasobami ludzkimi, m.in. z projektowaniem, wdrażaniem i ewaluacją polityki szkoleniowej oraz rozwoju zawodowego, rekrutacją i selekcją, ocenami pracowniczymi, motywacją, odpowiedzialnością dyscyplinarną, kwestiami związanymi ze stosunkiem pracy pracowników administracji publicznej, z podnoszeniem jakości zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania wiedzą, zarządzania procesowego, zarządzania przez cele, zarządzania jakością.
Program
W czasie modułu szkoleniowego urzędnicy z krajów Partnerstwa Wschodniego (PW) zapoznają się z rozwiązaniami z obszaru polityki kadrowej stosowanymi w polskiej służbie cywilnej. Program obejmuje:
- 1-dniowe szkolenie z zakresu polskiego systemu służby cywilnej (zasady naboru, wynagradzania, system szkoleń i rozwoju zawodowego, standardy ZZL, etyka, itp), a także roli KSAP;
- 7 dni wizyt studyjnych w komórkach odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w urzędach administracji rządowej w Warszawie - mających na celu przekazanie przez polskich specjalistów/praktyków, informacji i doświadczeń z zakresu stosowanych w urzędzie rozwiązań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi (w tym m.in.: polityka szkoleniowa, rozwój zawodowy urzędników, analiza potrzeb szkoleniowych, rekrutacja, motywacja, ocena, well-being etc.), a także aktywny udział w wybranych procesach kadrowych, jak rekrutacja i ocena pracownicza;
- 1-dniowe spotkanie podsumowujące wizyty studyjne w urzędach administracji rządowej z udziałem uczestników programu i ich opiekunów, w celu wymiana doświadczeń z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych uczestników i ewaluacja programu;
- wizyty w instytucjach administracji publicznej;
- program kulturalny mający na celu przybliżenie kultury i historii Polski oraz Warszawy (wycieczka po Warszawie, muzea).
Uczestnicy w krajów Partnerstwa Wschodniego goszczą w instytucjach:
- Ministerstwo Finansów
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji
- Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
- Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Urząd Transportu Kolejowego
Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego
Program Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego (AAPPW), realizowany od 2011 roku, został stworzony przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem Programu jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Program jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.